Plotline - Jonathan & Faye Kellerman (US)

Jonathan Kellerman urodził się w Nowym Jorku w 1949 r. i dorastał w Los Angeles. Tam studiował, jednocześnie pracując jako rysownik, felietonista, redaktor i muzyk. W wieku 22 lat zdobył nagrodę Samuel Goldwyn Writing Award w dziedzinie beletrystyki.
Jak bohater jego powieści, Alex Delaware, Jonathan uzyskał doktorat z psychologii w wieku 24 lat, ze specjalizacją z psychologii dziecięcej. Pracował m.in. jako psycholog dziecięcy na klinicznym oddziale szpitala w LA.
W 1975 r., Jonathan przeprowadzał badania nt. psychologicznych efektów izolacji u dzieci chorych na raka i został poproszony o stworzenie odpowiedniej terapii. Jego działania doprowadziły do powstania specjalnego programu na oddziale onkologicznym w 1977 r. Jonathan został dyrektorem programu i skupił się na publikacjach z tej dziedziny medycyny.
Pierwsza wydana przez Jonathana książka dot. psychologii i nosiła tytuł PSYCHOLOGICAL ASPECTS OF CHILDHOOD CANCER, 1980. Rok później opublikował poradnik dla rodziców: HELPING THE FEARFUL CHILD.
W 1985 r., Jonathan Kellerman napisał pierwszą powieść - WHEN THE BOUGH BREAKS, która osiągnęła olbrzymi sukces i stała się bestsellerem NYT. Powstał również film telewizyjny, a książka została nagrodzona nagrodą Edgar Allan Poe and Anthony Boucher Awards. Od tego czasu Jonathan regularnie wydaje nowe powieści.
Jonathan nie pracuje już jako terapeuta, ale pozostaje profesorem na uniwersytecie Southern California Keck School of Medicine.
http://jonathankellerman.com/

Faye Kellerman urodziła się w St. Louis, Missouri i dorastała w Sherman Oaks, Kalifornii. Zdobyła tytuł licencjata z matematyki i doktorat ze stomatologii na uniwersytecie UCLA.
Pierwszą jej powieścią była THE RITUAL BATH, opublikowana w 1986 r. Książka zdobyła wiele nagród, m.in. Macavity Award for the Best First Novel from the Mystery Readers of American. Po raz pierwszy pojawiają się w niej bohaterowie: Peter Decker i Rina Lazarus.
Jej powieści ukazują się w nakładach 2 milionów egzemplarzy. Thrillery, w których pojawia się para Decker/Lazarus to: SACRED AND PROFANE; MILK AND HONEY; DAY OF ATONEMENT; FALSE PROPHET; GRIEVOUS SIN; SANCTUARY; oraz bestsellery NYT: Bestsellers, JUSTICE, PRAYERS FOR THE DEAD - najlepszy kryminał roku 2001 wg LA Times; SERPENT'S TOOTH; JUPITER'S BONES, THE FORGOTTEN, STONE KISS, STRAIGHT INTO DARKNESS, THE BURNT HOUSE, THE MERCEDES COFFIN i BLINDMAN'S BLUFF.
Powieści STALKER i STREET DREAMS, wprowadzają nowego bohatera - policjantkę Cindy Decker. Faye Kellerman jest także autorką bestsellera NYT - MOON MUSIC, horroru, którego akcja dzieje się w Las Vegas, i powieści historycznej, której akcja dzieje się w elżbietańskiej Anglii - THE QUALITY OF MERCY. Razem ze swoim mężem napisała powieść DOUBLE HOMICIDE, a z córką - powieść dla młodzieży - PRISM.
http://www.fayekellerman.net/