Ucieczki specjalnego znaczenia

Inne książki autora:

Ucieczki specjalnego znaczenia to historia "porwania" przez CIA na Okinawie oficera polskiego wywiadu wojskowego i dyplomaty Jerzego Bryna, "wybierających wolność" posłów Korbońskiego, Mikołajczyka i Bryi oraz cichociemnego Tadeusza Chciuka "Celta".

Joanna Drużyńska i Stanisław M. Jankowski piszą o represjach wobec rodziny zbiegłego pułkownika bezpieki Józefa Światły, ujawniają raport agenta MBP z prywatnej audiencji udzielonej Mikołajczykowi przez Piusa XII, a także działalność jednego z byłych oficerów AK szkolących ochotników, którzy mieli uczestniczyć w amerykańskiej operacji "Dropshot" - atomowego ataku na ZSRR. Autorzy ukazują również nigdy dotąd nie wspominanych bohaterów, którzy za pomaganie uciekinierom zapłacili długoletnim więzieniem, a nawet śmiercią...

Dla tych, którzy chcą poznać początki PRL-u i zainteresowani są sposobem formowania się władzy i jej strukturą, a także podejmowanymi przez nią działaniami wobec legalnej opozycji, która nie chcąc współpracować z rządem i PZPR opowiadała się za wolnością słowa i swobodami demokratycznymi, pozycja ta powinna stać się obowiązkową lekturą bardzo przeze mnie polecaną.
Marcin Antoniak