Radosław Sikorski

Urodził się 23 lutego 1963r. w Bydgoszczy. Absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego (Bachelor of Arts, Master of Arts), kierunek: filozofia, nauki polityczne i ekonomia (PPE).

Był przewodniczącym Uczniowskiego Komitetu Strajkowego podczas wydarzeń bydgoskich w marcu 1981r. W latach 1981-1989 uchodźca polityczny w Wielkiej Brytanii. Od 1986 do 1989r. reporter podczas wojen w Afganistanie i Angoli. Laureat nagrody World Press Photo w kategorii zdjęć reporterskich za zdjęcie z Afganistanu.

Jako wiceminister obrony narodowej w 1992r. był orędownikiem przystąpienia Polski do NATO. W latach 1998-2001 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz przewodniczący Rady Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Od 2002r. do 2005r. był członkiem rzeczywistym (resident fellow) Amerykańskiego Instytutu Przedsiębiorczości w Waszyngtonie oraz dyrektorem wykonawczym Nowej Inicjatywy Atlantyckiej. Był redaktorem cyklu publikacji analitycznych pt. „European Outlook”, a także organizatorem konferencji międzynarodowych, m.in. na temat reformy ONZ, przyszłości NATO i 25-lecia Solidarności. Wystąpił jako ekspert ds. atlantyckich przed Komisją do Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA.

Wybrany w 2005r. na senatora ziemi bydgoskiej VI kadencji Senatu RP. W latach 2005-2007 pełnił funkcję ministra obrony narodowej, a w wyborach 2007 roku został posłem ziemi bydgoskiej do Sejmu VI kadencji z listy Platformy Obywatelskiej.

Od 16 listopada 2007r. sprawuje funkcję ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Od 1 stycznia 2010r. przewodniczy Komitetowi do Spraw Europejskich.

Od 8 października 2010r. jest wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

Jest członkiem American Committees on Foreign Relations.

Autor książek: Prochy świętych - podróż do Heratu w czas wojny, The Polish House - an Intimate History of Poland oraz Strefa zdekomunizowana – wywiad rzeka.
Nagrody i odznaczenia:

  • „Człowiek Roku 2005” Gazety Polskiej;
  • laureat „Wiktora 2006” w kategorii „Najpopularniejszy polityk”;
  • odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury”;
  • uhonorowany na Litwie medalem „Millenium Star” z okazji podpisania Karty Partnerstwa USA i Państw Bałtyckich w 2008r.;
  • „Order Zasługi”, Malta, 2009r.,
  • Order „Za zasługi”, Ukraina, 2009r.;
  • „Za zasługi w krzewieniu polskości” otrzymał w 2010r. Odznakę nr 1 Związku Polaków na Litwie.

Żonaty z amerykańską dziennikarką i pisarką Anne Applebaum, która w 2004r. otrzymała Nagrodę Pulitzera za książkę Gułag. Mają dwóch synów: Alexandra i Tadeusza.

Prochy świętych to pasjonująca historia pełnej niebezpieczeństw podróży przez Afganistan, jaką w 1987 r. odbył Radek Sikorski (wtedy uchodźca polityczny z Polski, korespondent wojenny, dziś jeden z najlepiej znanych polityków, który jako minister obrony narodowej uzasadniał konieczność wysłania naszych żołnierzy do Afganistanu.)

Autor z reporterską pasją relacjonuje trwającą sto dwa dni wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Z kałasznikowem w ręku, w towarzystwie i pod opieką mudżahedinów, reporter był świadkiem nalotów, bombardowań i walk. Książka przybliża nam Afganistan, który jest obecnie w centrum uwagi całego świata. Polscy żołnierze jadą do tych samych miejsc, w których autor przekraczał linię frontu. Książka zapoznaje także polskiego czytelnika z afgańską kulturą, religią i historią.

Obecne wydanie, opracowane już przez ministra obrony, czyni tę książkę jeszcze ciekawszą. Ponad pięćdziesiąt zdjęć Sikorskiego, w tym jedno uhonorowane I nagrodą World Press Photo w 1988 r., wspaniale oddaje atmosferę pełnych grozy wojennych dni.

AMF Plus | 2007 Więcej »

W rozmowie z Łukaszem Warzechą Radek Sikorski mówi prawie wszystko o swoim udziale w czterech rządach RP. Jak Lech Wałęsa próbował zdobyć broń atomową, opowiada jak był Bronisławem Geremkiem, dlaczego odszedł z Ministerstwa Obrony, o co się spierał z braćmi Kaczyńskimi, z kim mu po drodze w polityce, co było stawką w konflikcie z Antonim Macierewiczem i dlaczego Polacy ciągle narzekają.

AMF Plus | 2007 Więcej »