Krok do wolności. Polskie ofiary Żelaznej Kurtuny

Inne książki autora:

Krok do wolności to opowieść o tych, którzy zginęli, usiłując przekroczyć żelazną kurtynę. Czeski szlak na Zachód wydawał się najłatwiejszy dla polskich uciekinierów, tymczasem okazał się dla nich śmiertelną pułapką. Na zasiekach z drutu pod napięciem od 1952 roku życie straciło kilkudziesięciu Polaków. Inni zginęli od kul, czy to na ziemi, czy - jak pilot Dionizy Bielański strącony w 1975 roku na rozkaz najwyższych peerelowskich władz wojskowych – w powietrzu, nieopodal granicy czechosłowacko-austriackiej. Do wydania rozkazu zestrzelenia Bielańskiego gen. Wojciech Jaruzelski, ówczesny minister obrony narodowej, nigdy się nie przyznał…

Rodziny tych, którzy wybierali się przez „zieloną granicę” do wolnego świata, lecz nigdy do niego nie dotarli, nie miały częstokroć żadnych oficjalnych informacji o ich losie lub były świadomie dezinformowane. Niektóre do dzisiaj nie poznały całej prawdy...

Dramatyczna historia tej grupy uciekinierów nadal jest w Polsce „tajemnicą”. Krok do wolności to przełomowa próba opisania losów tych ludzi.

Książka została nominowana do nagrody Książka Historyczna Roku 2013 w kategorii "najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku."

Wydana przez Rebis książka porusza ciekawy i mało znany aspekt ucieczek z PRL-u. Muszę przyznać, że to pierwsza publikacja, w której spotkałem się w ogóle z zagadnieniem elektrycznej zapory na granicy czechosłowackiej. Jest to na pewno duża wartość tej książki, która zarówno ze względu na poruszaną tematykę, jak i tradycyjną dla poznaniaków wysoką jakość wydania zasługuje na zainteresowanie Czytelników.
Maciej Hypś
(...) „Krok do wolności” jest niezwykle cenną i ciekawą pozycją, której tekst, uzupełniony licznymi zdjęciami, skanami dokumentów i map, wciągnie niejednego czytelnika. To doskonale przygotowany materiał na film dokumentalny oraz obowiązkowa lektura dla tych, którzy w najbliższych tygodniach swobodnie i beztrosko opuszczą granicę Polski, udając się na wakacyjne wojaże.
Małgorzata Radomska