Jerzy Rostkowski

Urodzony w 1950 r. w Jeleniej Górze. Specjalista ds. reklamy w handlu zagranicznym, stolarz, fotografik i… pasjonat tajemnic historii drugiej wojny światowej.

Dolnośląska Jelenia Góra – niegdyś Hirschberg, to miejsce urodzenia ulubionej pilotki Hitlera, Hanny Reitsch, a również niegdysiejsze miejsce zamieszkania zasłużonego Konserwatora Prowincji Dolnośląskiej Günthera Grundmanna ukrywającego na tych ziemiach z rozkazu przywódców III Rzeszy dzieła sztuki należące do narodu niemieckiego i skarby zagrabione przez nazistów w całej Europie. Może właśnie to miejsce urodzenia, a może wyniesione z domu rodzinnego wychowanie w duchu patriotycznym (ojciec – oficer Armii Krajowej i sił zbrojnych na Zachodzie, powstaniec warszawski) nakazują mu poszukiwanie niezgłębionych dotychczas tajemnic ostatniej wojny i „popełnianie” – jak to nazywa, książek ukazujących historię pięknych i nieznanych w tym kontekście miejsc naszego kraju. Po części niewątpliwie pomaga w pracy zamiłowanie do grzebania w okrytych kurzem dokumentach i przeszukiwania światowych zasobów internetu w celu odnalezienia informacji odległych na pozór, a pozwalających na wyjaśnienie tajemnic.

Jest autorem książek: „Radomierzyce – archiwa pachnące śmiercią” o związanej z drugowojennymi dokumentami śmierci premiera Piotra Jaroszewicza, „Zamek Książ – zapomniana tajemnica” o zagadkach podziemi architektonicznej perły Dolnego Śląska, „Znikające miasta – Borne Sulinowo, Kłomino” o pomorskim, tajnym niemieckim i radzieckim poligonie, „Lampy śmierci – wojenne tajemnice Zgorzelca”, „Rozkaz – zapomnieć” o tajemnicach wojny polskiej w 1939 roku. Za książkę pt. „Podziemia III Rzeszy” otrzymał w 2011 roku nagrodę Magazynu Literackiego „Książki”. Obecnie na wydanie oczekuje najnowsza książka pt. „Świat Muszkieterów” omawiająca historię polskiej, konspiracyjnej organizacji wywiadowczej uznawanej przez aliantów za najlepszą we wszystkich krajach okupowanej przez Niemców Europy, a w Polsce zupełnie zapomnianej. W przygotowaniu są jego książki dotyczące tajemnic polskiego wywiadu przed i podczas II wojny, oraz nieznanej historii rozkradzionego Funduszu Obrony Narodowej dzięki składkom całego społeczeństwa mającego zapewnić Polsce potężne uzbrojenie w obliczu zbliżającej się wojny.

Frapujące dolnośląskie sekrety odsłania znakomity ich badacz i odkrywca Jerzy Rostkowski

Dolny Śląsk to kraina tajemnic i na poły mitycznych skarbów III Rzeszy. Ukrytych w podziemiach starych zamków, w kopalnianych korytarzach, niekiedy w samych centrach dużych miast. Zamaskowane i zaminowane, do dziś dyskretnie pilnowane są przez budzących lęk zagadkowych „strażników” i polskie służby specjalne.

Dom Wydawniczy Rebis | 2015 Więcej »