Smakowanie raju / Majne fir jorn in Sowietn Farband

Sensacyjne świadectwo człowieka, który przeszedł piekło sowieckich łagrów i był świadkiem egzekucji w lesie katyńskim. Smakowanie raju to książka o Związku Sowieckim lat czterdziestych. Jej autor przeszedł piekło więzień i łagrów. Przebywał w Starobielsku, w obozie cywilno-wojskowym w Katyniu, na Kołymie. Uczestniczył w sensacyjnej ucieczce z obozu katyńskiego i był przypadkowym świadkiem egzekucji w lesie katyńskim. Opis tej egzekucji jest ewenementem w literaturze historycznej dotyczącej tego okresu.

Erlichson napisał jednak książkę nie tylko o łagrach. Jako inteligentny i bystry obserwator potrafił dostrzec i opisać cały obłęd systemu sowieckiego, w którym zbrodnia i absurd stały się składnikami codziennego życia państwa i jego obywateli.

(...) Muszę szczerze przyznać, że od lat nie miałem do czynienia z pracą poświęconą II wojnie światowej, która byłaby tak niesamowita i poruszająca, jak wspomnienia Icka Erlichsona. Bez wahania wystawiam tej publikacji ocenę celującą i polecam jako lekturę absolutnie obowiązkową dla wszystkich czytelników interesujących się współczesną historią. Najwyższa rekomendacja.
Kamil Walarowski
(...) Dzięki niemu, po raz pierwszy byłam naocznym świadkiem tej [katyńskiej] zbrodni. To co czułam, zachowam dla siebie.
clevera