Jolanta Drużyńska

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, dziennikarka związana z krakowską rozgłośnią Polskiego Radia. Autorka cenionych reportaży (zdobyła, między innymi I Nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Reportaży i Słuchowisk za reportaż Jezioro Łabędzie - zona o Siergieju Paradżanowie) i audycji dokumentalnych dotyczących kontrowersyjnych i mało znanych wydarzeń z historii najnowszej oraz programów o tematyce kulturalnej. Jej liczne publikacje ukazywały się w prasie krajowej i polonijnej.

Współpracowała przy książce biograficznej o Piotrze Skrzyneckim pod tytułem Piotr pióra Joanny Olczak Ronikier oraz przy edycji sześciopłytowego albumu CD Piwnicy pod Baranami wydanej przez Studio Fonograficzne II Programu PR.

Wraz ze Stanisławem M. Jankowskim napisała książki historyczne Kolacja z konfidentem. Piwnica pod Baranami w dokumentach SB (Kraków 2006), Wyklęte życiorysy (Rebus 2009), Ucieczki specjalnego znaczenia (Rebis 2011) a także kilka scenariuszy do filmów dokumentalno-historycznych dla Discovery Historia TVN.

Uhonorowana odznaczeniami „Zasłużony Działacz Kultury” (2001) i „Honoris Gratia” (2012) przyznawanymi przez Prezydenta Krakowa osobom szczególnie zasłużonym dla miasta. Laureatka Nagrody Rady Programowej Radia Kraków - Osobowość Roku 2011. Należy do Stowarzyszenia Maj 77.

Krok do wolności to opowieść o tych, którzy zginęli, usiłując przekroczyć żelazną kurtynę. Czeski szlak na Zachód wydawał się najłatwiejszy dla polskich uciekinierów, tymczasem okazał się dla nich śmiertelną pułapką. Na zasiekach z drutu pod napięciem od 1952 roku życie straciło kilkudziesięciu Polaków. Inni zginęli od kul, czy to na ziemi, czy - jak pilot Dionizy Bielański strącony w 1975 roku na rozkaz najwyższych peerelowskich władz wojskowych – w powietrzu, nieopodal granicy czechosłowacko-austriackiej. Do wydania rozkazu zestrzelenia Bielańskiego gen. Wojciech Jaruzelski, ówczesny minister obrony narodowej, nigdy się nie przyznał…

Rodziny tych, którzy wybierali się przez „zieloną granicę” do wolnego świata, lecz nigdy do niego nie dotarli, nie miały częstokroć żadnych oficjalnych informacji o ich losie lub były świadomie dezinformowane. Niektóre do dzisiaj nie poznały całej prawdy...

Dramatyczna historia tej grupy uciekinierów nadal jest w Polsce „tajemnicą”. Krok do wolności to przełomowa próba opisania losów tych ludzi.

Książka została nominowana do nagrody Książka Historyczna Roku 2013 w kategorii "najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku."

Rebis | 2013 Więcej »

Ucieczki specjalnego znaczenia to historia "porwania" przez CIA na Okinawie oficera polskiego wywiadu wojskowego i dyplomaty Jerzego Bryna, "wybierających wolność" posłów Korbońskiego, Mikołajczyka i Bryi oraz cichociemnego Tadeusza Chciuka "Celta".

Joanna Drużyńska i Stanisław M. Jankowski piszą o represjach wobec rodziny zbiegłego pułkownika bezpieki Józefa Światły, ujawniają raport agenta MBP z prywatnej audiencji udzielonej Mikołajczykowi przez Piusa XII, a także działalność jednego z byłych oficerów AK szkolących ochotników, którzy mieli uczestniczyć w amerykańskiej operacji "Dropshot" - atomowego ataku na ZSRR. Autorzy ukazują również nigdy dotąd nie wspominanych bohaterów, którzy za pomaganie uciekinierom zapłacili długoletnim więzieniem, a nawet śmiercią...

Rebis | 2011 Więcej »

Ich życiorysy przez wiele dziesięcioleci pomijano milczeniem albo fałszowano. Prawdę o ich służbie dla Rzeczpospolitej, a także o tym, jak i z czyich rąk zginęli, najczęściej wykreślał ołówek cenzora. Milczano o białej fladze wywieszonej na Westerplatte w drugim dniu walki, o ostatniej bitwie Armii Krajowej pod Surkontami, o śmierci w czasie strajku głodowego komendanta Okręgu Lubelskiego AK, podstępnie wywiezionego do obozu w ZSRR. Nie wolno było wspominać o miejscu pochowania ostatniego komendanta Narodowych Sił Zbrojnych, zabitego strzałem w tył głowy w więzieniu mokotowskim, i wielu innych sprawach, za którymi kryli się prawdziwi bohaterowie.

Jednak Wyklęte życiorysy to książka nie tylko o tych odważnych do końca mężczyznach. To także opowieść o wspaniałych kobietach, które przez wiele powojennych lat wbrew decyzjom komunistów prowadziły prywatną wojnę o odnalezienie mężów, ojców lub braci. O uczczenie ich pamięci, o to, by ich nazwiska znalazły się w podręcznikach, na tablicach pamiątkowych i pomnikach. O tym, jak pamiętają "swoich", ale nie tylko "swoich" bohaterów, o ich nieprawdopodobnym uporze, niepowodzeniach i sukcesach opowiada ta niezwykła książka.

Rebis | 2009 Więcej »