Doda Około-Kułak

TO BE TRANSLATED INTO ENGLISH: Doda Około-Kułak urodziła się w setną rocznicę inauguracji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, w Gliwicach, skąd jej rodzina przyjechała po wojnie ze Lwowa, i gdzie autorka mieszka do dziś. Ukończyła studia architektoniczne, z których wyniosła podwójną korzyść: świetny zawód i wspaniałego męża.

Pisać zaczęła, kiedy urodził się ich syn (Jan Jakub - nie wiadomo kiedy urósł, dorósł i wyniósł się za morze...), z potrzeby zachowania pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości, trudnych kolejach losów swojej rodziny i wielu rodzin z nią zaprzyjaźnionych lub spowinowaconych. W dobie, gdy Internet jeszcze nie istniał i do źródeł historycznych trzeba było pielgrzymować do bibliotek w Krakowie lub Katowicach, było to wielkie wyzwanie.

W międzyczasie pisała opowiadania, sztuki teatralne i powieści współczesne. Jej opowiadanie Mgła zostało opublikowane na łamach Przekroju, powieści Księga motyli (2009) i Ptaszyna (2010) ukazały się nakładem wydawnictwa Świat Książki. Sztukę Siostrzyczki biorą wszystko w reżyserii Ewy Marcinkówny można było obejrzeć w teatrze Bagatela w Krakowie.

Obecnie autorka pracuje nad rodzinną sagą obyczajową osadzoną w ciekawych realiach historycznych.

TO BE TRANSLATED INTO ENGLISH We współczesnej Warszawie rozgrywa się ta barwna historia małżeńskiego trójkąta, efektownie opowiedziana i pełna psychologicznej prawdy. Bogna, „kobieta luksusowa” przed czterdziestką, jest żoną Wita, znacznie starszego od siebie reżysera. Poznając Ryżego, młodego socjologa, wpada w wir namiętnego szaleństwa. Ale gra zaczyna ją przerastać. Bogna dochodzi do wniosku, że „ma dwóch mężczyzn, o których w swojej naiwności sądziła, że się uzupełniają, a tymczasem oni się wzajemnie wykluczają”... Co zrobi, gdy będzie musiała wybierać?

Świat Książki | 2010 More »

TO BE TRANSLATED INTO ENGLISH

Nastrojowa i sentymentalna, choć nie pozbawiona humoru współczesna powieść. Monika, młoda wrocławianka, wychowywała się tylko z ojcem: mama opuściła ją w dzieciństwie z niewiadomych przyczyn i niebawem umarła. Kim była? Dlaczego ojciec nigdy nie chciał o niej mówić?

Teraz, po jego śmierci, Monika czuje się wyjątkowo samotna. Odkryty przypadkiem list sprzed lat naprowadza ją na ślad rodzinnej tajemnicy. Podążając jej tropem, jedzie do Sanoka, gdzie czeka na nią odziedziczony, stary dom. Co się tam wydarzyło? W rozwiązaniu zagadki pomaga jej pewien sympatyczny mężczyzna...

Świat Książki | 2009 More »